راهبردهای طراحی داخلی در فضاهای کوچک

راهبردهای طراحی داخلی در فضاهای کوچک

راهبردهای طراحی داخلی در فضاهای کوچک

البته ممكن است بسته به موقعیت و شرایطی كه یك خانه در آن قرار می­گیرد این موارد تغییر كند. خانه ممكن است در قطعه زمینی در جنگل یا در چمنزار واقع شده باشد، می­تواند در یك شهرك یا شهر یا حتی در محدوده­ای خاص در یك ساختمان قرار بگیرد. آنچه كه به سكونت در خانه شكل می­دهد حضور ساكنان در آن فضا یا ساختمان جدید است كه خود معمولا فضای زندگی موردنظر را با استفاده از رنگ، نور و مبلمان ایجاد می­كنند و به­گونه مطلوب و دلخواه فضا را تغییر می­دهند.

طی دهه­های گذشته، شهرها تنها به مكانی برای استقرار خانه­ها تبدیل شده­اند كه البته عمدتا به دلایل مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ... با از بین رفتن فضاهای عمومی، هویت و ویژگی متمایزتری به خود گرفته­اند. تراكم در شهرهای بزرگ و تمایل مردم برای داشتن خانه شخصی، باعث پیدایش فضاهایی جدید برای زندگی شده است. این فضاها، همان آپارتمان­های كوچكی است كه همانند خانه­های بسیار كوچك، بر سبك زندگی خاص كنونی انسان ها تاثیر گذاشته است.

این سكونتگاه­ها، در ارتباط با سایر عناصر كوچك زندگی معاصر هستند. رایانه، لپ­تاپ، موبایل، ساندویچ و انواع غذاهای حاضری، سیستم­های صوتی و تصویری بسیار پیشرفته و ... همگی تلاشی درجهت صرفه­جویی در زمان هستند. شاید بتوان گفت كه استفاده از فن­آوری در طراحی فضاهای كوچك، بهترین پیامد زندگی در شهرهای بزرگ امروزی است.

پیشرفت­های فن­آورانه و تغییرات بسیاری كه در زندگی روزمره پیدا شده است، الزاما به تغییرات اساسی در كارآمدی فضای داخلی یك آپارتمان كوچك در مقایسه با یك خانه معمولی تبدیل نشده است. عموما طرح فضای داخلی تا اندازه­ای به همان صورت اولیه باقی مانده­اند. تفاوت اصلی در به كارگیری تدابیری است كه معماران و طراحان در جهت استفاده بهینه از فضا و اهمیت دادن به ویژگی­های معمارانه خاص هر خانه به كار می­گیرند. مهمترین ویژگی این آپارتمان­ها، به­كارگیری روش­های خلاقانه در وفق­دادن نیازهای خانه و ساكنان با فضاهای كوچك، بدون از دست دادن كیفیت و آسایش فضایی است


برای حصول چنین نتایجی در طراحی داخلی آپارتمان­ها، روش­های متفاوت و گوناگونی وجود دارند كه توسط معماران و طراحان به كار گرفته می­شوند. ما نمونه­های زیادی می­بینیم كه در آنها عملكردها در یك فضا با هم تركیب شده­اند. سیركولاسیون بین فضاهای داخلی و پیامد آن یعنی پیدایش فضاهای صرفا عبوری به حداقل رسیده­اند، تقسیم­بندی­های داخلی حذف و نور و مصالح شفاف به كار گرفته شده­اند و گاه خالص­ترین ایده­های طراحی با جزئیات كوچك معمارانه همراه شده است. در این میان، اصولی كه در طراحی با هدف استفاده بهینه از فضا در نظر گرفته می­شوند، به 5 عنوان زیر تقسیم بندی می شوند:

1ـ مبلمان كارآمد

2ـ رنگ

3ـ پانل های متحرك

4ـ محدودیت­ها

5ـ ایجاد ارتباط بصری با فضای بیرون

كه البته این تقسیم­بندی، به معنای نادیده گرفتن سایر دیدگاه­ها نیست.